Nowy algorytm pozwala na rekordowo szybkie skompletowanie i wypełnienie dokumentów kredytowych
Każdy, kto ubiegał się o kredyt hipoteczny w kilku bankach, wie, że wiąże się to ze stosem dokumentów do wypełnienia. Wielokrotne wpisywanie tych samych informacji w niezliczone formularze jest jednym z ostatnich analogowych reliktów, z jakim spotyka się dziś konsument na rynku produktów finansowych. Uproszczenie tego procesu i przeniesienie go do sieci było kwestią czasu, a jako pierwszy zrobił to JakiKredyt.pl. Polski serwis właśnie zoptymalizował swoją flagową funkcję – multiwniosek.
Jeśli ktoś chciałby ubiegać się o kredyt w 11 największych bankach w Polsce, musiałby wypełnić aż 293 wzory dokumentów. dodatkowo, część banków ma rozdzielone formularze na sam wniosek kredytowy oraz formularze danych osobowych poszczególnych wnioskodawców. Nawet, gdy ubiegamy się o kredyt tylko w trzech bankach – wg wyliczeń JakiKredyt.pl – załatwienie wszystkich formalności zajmuje nam 62 godziny. Tymczasem wszystko można zrobić znacznie szybciej i to bez potrzeby wychodzenia z domu.
Wniosek online w niespełna 15 minut
Pomaga w tym funkcja multiwniosku, której autorem jest wrocławianin Piotr Krogulec, założyciel JakiKredyt.pl. Dzięki niej wystarczy wprowadzić online najważniejsze informacje, które pojawiają się z zdecydowanej większości wniosków, a serwis automatycznie wprowadzi je do formularzy wybranych banków i wygeneruje gotowe dokumenty do podpisu. Całość zajmuje niespełna 15 minut.
Oczywiście wnioski bardzo różnią się od siebie i często pojawiają się pola, które nie występują w dokumentach innych banków. Wiele z pól nie da się też jednoznacznie sprowadzić do jednego mianownika. Do tego uzupełnienie niektórych wniosków wymaga szczegółowych danych, np. dotyczących zobowiązań, terminów wypłaty transz u dewelopera, co sprawia, że wymagana jest odpowiednia dokumentacja. To oznacza, że praktycznie zawsze zostaną takie, które trzeba wypełnić ręcznie. Jednak dzięki optymalizacji algorytmu twórcom JakiKredyt.pl udało się teraz ograniczyć ich liczbę do absolutnego minimum. Ich wypełnienie zajmie kredytobiorcom maksymalnie kilkanaście minut, co po dodaniu do czasu potrzebnego na wypełnienie multiwniosku, oznacza zaledwie pół godziny poświęconej na cały proces kompletowania dokumentów.
Optymalizacja multiwniosku
Optymalizacja wymagała miesięcy testów, bardzo szczegółowych analiz semantycznych wprowadzenia do systemu ogromnej ilości danych i bug-fixingu. Pracował nad nią zespół programistów i ekspertów, którzy z na co dzień pracują z wnioskami. Było to zadanie o tyle trudne, że dokumenty dosyć często się zmieniają. Finalnie udało się jednak stworzyć nowy, elastyczny algorytm, który sprawnie sprowadza setki różnych sformułowań do wspólnego mianownika i umożliwia reagowanie na zmiany.
Jeśli ktoś chciałby mieć pewność, że wszystkie pola wypełnione są prawidłowo, do dyspozycji użytkowników są także doradcy serwisu, którzy zdalnie służą pomocą podczas procesu.